Jak se starat o menstruční kalíšek ?

Pro každou ženu, která se rozhodne používat menstruační kalíšek je velice důležitá otázka čistoty. Udržovat váš kalíšek stále hygienicky čistý není nic těžkého a postačí vám k tomu i jen několik minut vašeho času.

Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

 

Pokud se rozhodnete váš kalíšek omývat mýdlem, je důležité věnovat pozornost tomu, aby mýdlo neobsahovalo oleje, které se na kalíšku mohou zachytit a následně pak dráždit poševní sliznici. Je tedy velice důležité věnovat pozornost složení mýdla nebo mycího prostředku, který si na  váš kalíšek zvolíte.

Každá firma na kalíšek doporučuje své mycí přípravky a tak nic nepokazíte, pokud si od stejné značky ke kalíšku zakoupíte i mycí prostředek. Rozhodně to ale není vždy nutné.

 

První použití

 

Před prvním použitím ja kalíšek nutné po dobu 20 min vyvařit v takovém   množství vody, aby kalíšek nemohl přijít do kontaktu se dnem nádoby, ve které se rozhodnete pro tento úkon. Ještě předtím je možné kalíšek vymýt jemným mýdlem bez parfemace a barviv a následně dobře opláchnout tekoucí vodou.

Poté je kalíšek připraven k snadnému zavedení.Tento samý úkon provádějte vždy po zkončení vaší menstruace.

 

1480499452_obi-nushoki-2

 

Mezi jednotlivými zavedeními

 Mezi zavedením po vylevání kalíšku, můžete kalíšek utřít například vlhčenými ubrousky Ladywipes, určenými na kalíšek a oplachovat tekoucí vodou. Je take možné použít mycí gel od firmy Lunnete.

1058

 

Jak se zbavit skvrn?

Použijte 3% peroxid vodíku, který je k zakoupení v drogerii nebo v lékárně. Po ponoření do peroxidu bude menstruační kalíšek vypadat jako nový. Pokud chcete přírodnější alternativu, zkuste ocet. Poté vždy kalíšek důkladně omyjte vodou.

 

Jak na čištění otvorů u okraje kalíšku?

Naplňte menstruační kalíšek vodou, položte na něj dlaň, otočte dnem vzhůru a zmáčkněte. Když voda stříká ven skrz otvory, jsou vyčištěné!

4271-1

A to nejdůležitější nakonec:  při každé manipulaci s kalíškem udržujte vaše ruce čisté. Na rukouch se může objevit velké množství bakterií, které mouhou ulpět na vašem kalíšku a po jeho zavedení způsobit velké nepříjemnosti. Je tedy důležité dbát čistoty rukou a vyhnout se tak případným problémům.