Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek není novinkou posledních let, jak by se na první pohled mohlo zdát – ve skutečnosti se jedná o pomůcku, která je na světě již více než sto let! Pravdou ovšem je že, první prototypy menstruačního kalíšku nebyly moc "nositelné a pohodlné". První prototypy se nazývaly menstruační sáčky a byly spíše vzdálenějšími předky menstruačních kalíšků (rok 1867!). Sáčky se vkládaly do vagíny a byly připojené k opasku nebo existovaly i takové, které se vyprazdňovaly bez nutnosti vyjmutí. Začátkem 20.století se již začaly objevovat kalíšky bez přídavného sáčku. Vyráběly se z tvrdé pryže, ovšem jejich velkou nevýhodou bylo, že tato guma průběhem času ztvrdla na kámen.

Velkou průkopnicí na poli menstruačních kalíšků byla Leona Chalmers (často mylně označovaná jako vynálezkyně menstruačního kalíšku) ta v roce 1937 nechala vyrobit kalíšek z vulkanizované gumy – pravda byla první, která uvedla na trh praktickou variantu menstruačního kalíšku.

Dnešní kalíšky se naštěstí od těchto starších prototypů liší, vyrábějí se z lékařského silikonu – můžete mít tedy jistotu, že kalíšek vám na kámen neztvrdne (na rozdíl od kalíšku z pryže).

co-to-je-kalisek

A co to tedy ten menstruační kalíšek je v praxi?

Kalíšek je pomůckou, která vám zpříjemní a zpohodlní období vaší menstruace. Jeho použití je snadné, a když se naučíte s kalíškem zacházet, nebudete ani vědět, že jej v sobě máte. Nic netlačí, nic neodírá, nic neprotéká. To samozřejmě za předpokladu, že máte vybranou správnou velikost. Velkou výhodou této pomůcky je její životnost, která se uvádí od 5- 10 let, podle toho, jak se o svůj kalíšek budete starat. Kalíšky se vyrábí nejčastěji z lékařského silikonu, ten je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. To znamená, že se bakterie na kalíšku nemohou množit. Navíc není napuštěný žádnými chemikáliemi a při použití nevznikají opruzeniny jako při používání klasických jednorázových vložek.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.