Doména na prodej. Nabídky na info@menstruacnikalisky.cz

Co je menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek není novinkou posledních let, jak by se na první pohled mohlo zdát – ve skutečnosti se jedná o pomůcku, která je na světě již více než sto let! Pravdou ovšem je že, první prototypy menstruačního kalíšku nebyly moc "nositelné a pohodlné". První prototypy se nazývaly menstruační sáčky a byly spíše vzdálenějšími předky menstruačních kalíšků (rok 1867!). Sáčky se vkládaly do vagíny a byly připojené k opasku nebo existovaly i takové, které se vyprazdňovaly bez nutnosti vyjmutí. Začátkem 20.století se již začaly objevovat kalíšky bez přídavného sáčku. Vyráběly se z pryže, ovšem jejich velkou nevýhodou bylo, že tato guma průběhem času ztvrdla a navíc na ni byly některé ženy alergické

Velkou průkopnicí na poli menstruačních kalíšků byla Leona Chalmers (často mylně označovaná jako vynálezkyně menstruačního kalíšku). Ta v roce 1937 nechala vyrobit kalíšek z vulkanizované gumy – tím uvedla na trh první praktickou variantu menstruačního kalíšku.

Dnešní menstruační kalíšky se naštěstí od těchto starších prototypů liší a to nejenom tvarem, ale hlavně materiálem. Vyrábějí se ze silikonu nebo z TPE. Jedná se o materiály certifikované pro použití v lékařství.

co-to-je-kalisek

Menstruační kalíšek v praxi

Kalíšek je pro mnoho žen hygienickou pomůckou, která jim přinesla pohodlí a menstruaci přestaly vnímat jako problém. Menstruační kalíšek můžete používat po celou dobu menstruace (pouze ho pravidelně oplachujete). Můžete ho používat v noci, při různých sportech (i při plavání) a je narozdíl od tamponů zdravotně nezávadný, protože nevysušuje sliznici ani není ničím napuštěn a neovlivňuje proto přirozené poševní prostředí. Kalíšek se zavádí celý dovnitř do pochvy, při použití tedy nevznikají opruzeniny jako při používání klasických jednorázových vložek.

Použití menstruačního kalíšku je snadné, a když se naučíte s ním zacházet, nebudete ani vědět, že jej v sobě máte. Nic netlačí, nic neodírá, nic neprotéká. To samozřejmě za předpokladu, že máte vybranou správnou velikost.

Velkou výhodou této pomůcky je její životnost, která se uvádí 5 - 10 let. Záleží samozřejmě na to, jak se o svůj kalíšek staráte. Je nutné ho pravidelně oplachovat čistou vlažnou vodou při použití během cyklu a také pravidelně sterilizovat.

vyvarit-menstruacni-kalisek

Podrobnější informace o tom, jak se o menstruační kalíšek starat a o tom, jak ho používat, se můžete dočíst v článku Jak kalíšek používat.