Nepravidelná menstruace

Průměrná menstruace trvá tři až sedm dnů. Uvádí se, že menstruační cyklus ženy trvá 28 dní. To je spíše určitý ideál, ve skutečnosti takto přesně menstruuje menší procento žen. Za normální délku cyklu se považuje rozmezí 23–36 dnů. Pravidelnost menstruace závisí na vývoji děložní výstelky a na pravidelné cyklické produkci estrogenu a progesteronu. Nepravidelná menstruace se určitým způsobem odchyluje od normálu, jednak od uvedeného průměru a jednak od toho, na co jste ve svém cyklu zvyklá. Může jít i o změny v síle krvácení. Jaké jsou důvody nepravidelné menstruace a co můžeme dělat, aby byla opět pravidelná?

Jaké nepravidelnosti můžou nastat?

Častá menstruace (polymenorea) – tato menstruace přichází dříve než po 23 dnech.

Opožděná menstruace (oligomenorea) – tato je naopak zpožděná a přichází po 36 dnech.

Chybějící menstruace (amenorea) – v tomto případě žena určitý čas nemenstruuje vůbec. Viníkem může být anorexie (duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle), tělesné změny po vysazení hormonální antikoncepce či začátek těhotenství.

To, že se někdy stane, že máte menstruaci jinak, než jste zvyklá (ať už přijde dříve nebo naopak později), není důvod k panice. Může se jednat pouze o jednorázovou záležitost.

Příčiny nepravidelné menstruace

Kromě fyzických a psychických příčin mohou na pravidelnost našeho cyklu působit ještě další aspekty: například změna ročního období a s tím i změna světelných poměrů venku.

Zajímavost: Obecně platí, že ženy žijící blíže k rovníku mají silnější menstruační krvácení než ženy žijící u polárních kruhů. Uvádí se, že např. Eskymačky v zimním období nemenstruují vůbec.

Fyzické příčiny nepravidelné menstruace

Na pravidelnost menstruace má vliv naše životospráva a jídelníček. Ženy, které trpí poruchami příjmu potravy, ať už anorexií nebo bulimií, mají často velmi nepravidelnou menstruaci. V případě anorexie mnohdy tělo nemá dostatek živin a energie k tomu, aby mohlo správně fungovat. Pokud tedy tělo spotřebovává příliš energie na „samotné přežití“, nemá „dostatek sil“ pro menstruaci.

Zjednodušeně lze říci, že tělo je citlivé na jakékoli změny a to se může právě v nepravidelnosti menstruace projevit. Může se stát, že jste rychle zhubla či naopak ztloustla. V takovém případě může dojít k rozkolísání menstruačního cyklu. Je-li váš jídelníček bohatý na nezdravé karbohydráty a vaše tělo přibere, může dojít ke změně produkce hormonů, které posunou ovulaci, a tedy i nástup menstruace. Změnu našeho cyklu způsobují také léky, například antidepresiva. Nepravidelnost menstruace mohou zapříčinit rovněž cysty na vaječníku. Není ale potřeba se začít stresovat ihned po vynechání menstruace a obávat se vážnějších problémů. Pravidelné kontroly na gynekologii vše včas odhalí.

Nepravidelná menstruace může mít psychické a psychosomatické příčiny.

Psychické a psychosomatické příčiny nepravidelné menstruace

Hlavní psychickou příčinou při nedostavení se menstruace je stres. Stresový hormon kortizol má totiž přímý vliv na to, kolik estrogenu a progesteronu tělo vyprodukuje. Pokud se tedy do krevního oběhu vyplaví velké množství tohoto hormonu, může se celý menstruační cyklus změnit a menstruace přijde později.

Nejen stres, ale celkové emoční rozpoložení má na pravidelnost menstruace vliv. Emocionální výkyvy mohou vychýlit také menstruační cyklus, zesílit menstruační krvácení a ovlivnit dobu ovulace. K nepravidelnosti a změně menstruace dochází též při cestování, při důležitých životních rozhodnutích, při změně práce nebo při stěhování. Slyšela jsem zajímavý příběh ženy, která při vstupu do bytu nachytala zloděje. To ji natolik rozhodilo, že na dva měsíce přestala menstruovat úplně. Říká se také, že abnormální menstruační krvácení (ať už příliš silná nebo naopak nepravidelná menstruace) má vždy spojitost s našimi vztahy – s partnerem, v rodině, ale i na pracovišti.

Zajímavost: Jistý výzkum ukázal, že společenské ženy mívají kratší a pravidelnější cykly, zatímco ženy samotářky mají častěji nepravidelnou menstruaci.

U mladých dívek, které teprve začínají menstruovat, je určitá nepravidelnost zcela běžná a v pořádku. Tělo se teprve učí vyrovnávat se s různými hladinami hormonů. Nepravidelnosti při menstruaci proto nejsou důvodem k obavám ani k tomu, aby dívka začala brát hormonální antikoncepci.

U mladých dívek, které teprve začínají menstruovat, je určitá nepravidelnost zcela běžná a v pořádku.

Hormonální antikoncepce

Podobný stav jako u mladé dívky nastane, když žena přestane užívat hormonální antikoncepci. Tělo již nemá pravidelně dodávané hormony navíc a tak se snaží vyrovnat s novým stavem. Pokud žena užívala hormonální antikoncepci po dlouhou dobu, může několik měsíců po vysazení mít cyklus velmi nepravidelný. A to včetně toho, že menstruace některé měsíce nepřichází vůbec.

Menopauza čili klimakterium

Nástup menopauzy urychlují celkově horší životní podmínky, kouření a brzký nástup menarché. Naproti tomu opoždění menopauzy může způsobit pozdější nástup puberty a těhotenství ve vyšším věku.

Nemoc nebo chvilková změna?

Změny v intenzitě krvácení mohou být vyvolány poškozením výstelky dělohy jako jsou nezhoubné nádory nebo tvorba děložní sliznice mimo dělohu. Velké výkyvy nebo změny krvácení proto nepodceňujte a raději se nechte vyšetřit svým gynekologem. A pár pojmů, abychom lékařům porozuměli:

Endometrióza - onemocnění, během něhož se ložiska tkáně podobající se tkáni vystýlající za normálních podmínek dělohu vyskytují i mimo ni.

Děložní myom - nezhoubný nádor, který vyrůstá z hladké svaloviny děložní stěny, více informací zde.

Řešení nepravidelné menstruace

Nejčastěji řeší lékaři nepravidelnou menstruaci tak, že dívce či již dospělé ženě předepíší hormonální antikoncepci. Než zvolíte tuto variantu pomoci, zjistěte si všechny dostupné informace. HA má mnoho vedlejších účinků a při jejím užívání ženské tělo nemá opravdovou menstruaci, ani ovulaci a přijdete tak o všechny výhody s tím spojené.

• Eliminace stresu

Na prvním místě je určitě v případě nepravidelné menstruace nutné uvést eliminaci stresu. Mnoho žen může namítnout, že v dnešní době snad ani nejde nemít stres. Ano, žijeme v uspěchané době, ale když budeme chtít, můžeme náš stres opravdu snížit. Možná bude stačit jen ubrat v práci a dopřávat si víc volna s přihlédnutím ke své cykličnosti (tomuto tématu se věnuje kniha Cyklická žena).

nepravidelna-menstruace-bylinky

• Strava a bylinky

V rámci stravy určitě nezapomeňte na dostatek vitamínu E, který je například v pšeničných klíčcích nebo listové zelenině. Z bylinek je velmi účinná šalvěj, která je schopna vyvolat opožděnou menstruaci. Stejné působení má i odvar ze sezamových semínek.

Pupalkový olej - tlumí příznaky premenstruačního syndromu a klimakteria.

Maliník (listy od malin) - upravuje hormonální sekreci, má účinek podobný ženským hormonům, s černým rybízem upravuje endokrinní rovnováhu, působí proti ovariálním cystám, poruchám menstruace, tlumí poševní záněty.

Pro pravidelnou menstruaci a celkové zdraví ženy jsou vhodná různá cvičení, uvádíme alespoň některá z nich:

  • Tantra-jóga pro ženy
  • Hormonální jóga
  • Metoda 3x3

Kalíšek a nepravidelná menstruace

Pro ženy, které mají nepravidelnou menstruaci, je kalíšek velkou výhodou. Lze ho totiž bez potíží zavést i několik dní před menstruací - nevysušuje totiž sliznice jako tampóny (a taky to nic navíc nestojí). Samozřejmostí je ale pravidelné vymytí kalíšku i mimo menstruaci! Naše doporučení je používat kalíšek mimo menstruaci v době, kdy nechcete být menstruací zaskočena - v práci, při sportu apod. Vyhnete se tak stresu "co když menstruace přijde právě teď" a i to může vést k pravidelnějšímu cyklu.