Doména na prodej. Nabídky na info@menstruacnikalisky.cz

Jak si vybrat menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšky vyrábí mnoho firem. Různé menstruační kalíšky se liší tvarem, velikostí i materiálem použitým pro výrobu. Každá značka má navíc většinou více velikostí a kalíšky se mohou lišit také barvou (ta ale není pro funkci podstatná). Při vybírání menstruačního kalíšku si musíte položit různé otázky:

  • Kolik je vám let?
  • Jakou máte postavu?
  • Jak je silná vaše menstruace?
  • Jste po porodu (přirozenou cestou či císařem)?
  • Sportujete, případně aktivně posilujete svalstvo pánevního dna?

Velikost

Výrobci doporučují vybírat podle věku a podle toho, zda žena přirozeně rodila. Základní rozdělení je tedy do 30 let a nad 30 let – do 30 let vybíráme z menších velikostí a nad 30 let větší velikosti. Zároveň platí, že před porodem vybíráme menší velikost, po porodu větší velikost. Ale nemusí to být tak jednoduché.

Sama se znáte nejlépe. Také možná víte od svého gynekologa, že máte úzkou pochvu. Nebo aktivně sportujete a máte posílené svaly pánevního dna.
Co je tedy potřeba vzít v úvahu?

  • Pokud jste drobná, štíhlá žena, tak pravděpodobně nebudete potřebovat velký kalíšek.
  • Pokud pravidelně sportujete, pánevní dno je posílené (velmi výrazný vliv má jóga, jízda na koni, pole dance apod.) a budete potřebovat menší kalíšek - a pevnější. Když totiž svaly stahnete (např.něco zvednete nebo popoběhnete...), měkký kalíšek by se mohl ohnout a protéct.
  • Pokud máte pravidelně sex a ráda aktivně stahujete poševní svaly během styku, budete také potřebovat menší kalíšek.
  • Pokud hodně zvedáte a nosíte své dítě, pak můžete i po porodu potřebovat menší velikost.

 

Velikost kalíšku, která bude pro vás vhodná, můžete určit i pomocí tamponů, které jste zvyklá používat. Pokud vám stačí tampon mini, budete pravděpodobně potřebovat malý kalíšek. Pokud používáte i velké tampony, můžete vybírat mezi většími velikostmi.


S menstruačním kalíškem je snadné sportovat i během menstruace.

 

Některé ženy mají během menstruace nízko děložní čípek. Děložní čípek, tedy nejspodnější část dělohy, která zasahuje do pochvy, se v průběhu cyklu různě mění – klesá nebo naopak stoupá a také mění svou tvrdost. Mnoho žen netuší, že čípek si může každá žena snadno nahmatat sama - zkuste to. V době ovulace je čípek velmi měkký a obvykle bývá obtížné jej nahmatat. V době menstruace je oproti tomu tvrdý a blízko poševnímu vchodu. Proto je důležité vzdálenost čípku od poševního vchodu měřit v první dny menstruace. V další dny čípek zase pomalu "putuje nahoru".

Vzdálenost čípku od poševního vchodu si změříte tak, že si zavedete ukazovák do pochvy, dotknete se čípku a poté si přeměříte tento prst. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 4 cm, zvolte kalíšek, který není příliš dlouhý (například kalíšek Merula).

Různé značky = různé značení

Nenechte se zmást značením jako S, L apod. Každý výrobce má kalíšky jiných velikostí a vůbec neplatí to, co třeba u triček. Tedy není S jako S. S u jednoho výrobce může být opravdu malý kalíšek, zatímco u jiného půjde o střední velikost, která třeba pro mladou dívku nebude vůbec vhodná. Vždy zkontrolujte, kolik má kalíšek ve skutečnosti průměr a porovnejte ho případně s jinou značkou.

Síla menstruace

Nejprve je nutné vybrat si kalíšek podle velikosti (průměru kalíšku) a teprve pak vybírat podle toho, jak silná je vaše menstruace. I pokud máte silnou menstruaci, ale štíhlou postavu, bude nutné vybrat si menší kalíšek. Budete ho muset častěji vylévat. Ale velký kalíšek by stejně nic nevyřešil, protože by vás tlačil. Kalíšek, který je příliš velký a tlačí, není možné používat - pro většinu žen je to velmi nepříjemné a navíc tlak může vyvolat zánět močových cest.

Menstruační kalíšky mají různé tvary. Některé jsou více do V, některé do U a některé mají tvar baňky. Podle tvaru a velikosti se liší i to, kolik pojmou menstruační krve. Většina žen při používání menstruačního kalíšků zjistí, že ho nepotřebují vylít tak často, jako si vyměňovaly tampon.

menstruacni-kalisky-1_1

Velikosti menstruačních kalíšků

LadyCup S má průměr 40 mm a délku 46 mm, objem kalíšku je 12 ml. Je to kalíšek vhodný i pro mladé dívky.

LadyCup L má průměr 46 mm a délku 53 mm, objem kalíšku je 19 ml.

Merula Cup má průměr horního okraje 40 mm, růměr kalíšku v jeho nejširší části je 46 mm. Délka kalíšku bez zakončení je 39 mm a objem 38 ml. Je to kalíšek vhodný i pro ženy s nízkým čípkem a pro ty, které mají silnou menstruaci.

Mooncup B má průměr 43 mm a délku 50 mm. Objem kalíšku je 17 m.

Mooncup A má průměr 46 mm a délku 50 mm. Objem kalíšku je 19 ml.

Yuuki velikost 1 má průměr 42 mm a délku 50 mm, objem kalíšku je 19 ml.

Yuuki velikost 2 má průměr 47 mm a délku 53 mm, objem kalíšku je 30 ml. Délka stopky je 18 mm.

Uvedená čísla se mohou lišit od toho, co uvádí výrobce. Objem kalíšku měříme vždy pouze pod dírky, protože skrz ně může kalíšek po naplnění protékat. Délka kalíšku je uvedena bez zakončení.

 

velikost-A-nebo-B

 

Žádné obavy

Některé ženy se obávají, že kalíšek zajede příliš hluboko do pochvy a nepůjde vytáhnout. Tento strach vychází z představy, že poševní trubice je dlouhá a končí někde hluboko v břišní dutině. Ve skutečnosti ale pochva měří pouze 7-8 cm. Pro lepší představu doporučujeme vzít si pravítko a oněch 7 centimetrů si odměřit. A poté si změřte prst. Už jste klidnější?

Navíc pochva končí děložním čípkem a přes ten se nemůže kalíšek dostat do dělohy a samozřejmě ani jinam do břišní dutiny. Bude vždy pouze v pochvě.

Pokud vám kalíšek nejde vyndat, je to tím, že jste příliš ve stresu a vaše pochva je stažená. Přestaňte se na nějakou dobu o vyndání kalíšku pokoušet, zklidněte se a pak to zkuste znova. Zaručeně pomůže masturbace, protože vzrušená žena je uvolněná a pochva se přirozeně zvlhčí.